Moja przyszlość

Od 1.09.2014 do 30.06 2015 roku w publicznym Gimnazjum Nr 2 realizowany jest projekt edukacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pod nazwą "Moja przyszłość"- wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe. Projekt obejmuje wsparciem uczniów z klas I gimnazjum, 18 osób . Prowadzone są bezpłatne zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego, matematyki, przyrody oraz doradztwa edukacyjno- zawodowego. Zajęcia te mają za zadanie dać szansę i motywację uczniom do lepszego poznania samych siebie, zdefiniowania własnych umiejętności i zainteresowań, wsparcia w podjęciu przyszłej decyzji dotyczącej wyboru szkoły oraz dalszego kształcenia. Mają także za zadanie uzupełnić braki w dotychczasowej wiedzy i umiejętnościach interpersonalnych.
Oprócz zajęć w budynku szkoły uczniowie wezmą udział w ciekawych wycieczkach np. do Jaskini Raj i Centrum Neanderlalczyka, Parku Iluzji oraz wycieczkach z doradztwa zawodowego dających możliwość poznania ciekawych zawodów. Zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu w rozliczeniu miesięcznym podzielone są na bloki: zajęcia z języka angielskiego 6 godzin, matematyczno- przyrodnicze - 12 godzin, doradztwo zawodowe - 2 godziny.

"Moja przyszłość" - harmonogram
Program YOUNGSTER

Chór Kantylena

NA WŁASNE KONTO

Indywidualizacja Nauczania

Żeglarstwo

Stypendysci Urzędu Marszałkowskiego

kliknij

W dniu 25.10 2014 roku grupa uczniów biorąca udział w projekcie unijnym Moja przyszłość  w ramach zajęć przyrodniczych wzięła udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Jaskini Raj - jednej z najładniejszych jaskiń krasowych znajdujących się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Jaskinia zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Następnie uczniowie zwiedzali PIERWSZE CENTRUM NEANEDRTALCZYKA. To wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Łączy w sobie cele integracyjne, edukacyjne oraz wychowawcze, ucząc zachowań prospołecznych.  Uczniom w każdym wieku pozwala poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający ich świat.

W dniu 07.03.2015 uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Makowcu biorący udział w projekcie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w restauracji Mamma Leo. Uczniowie poznawali zasady pracy w restauracji, pracę kucharza, kelnera ,osoby odpowiedzialnej za utrzymanie czystości, dostawcy towarów. Następnie podzieleni na grupy samodzielnie przygotowywali posiłki dla siebie, piekli, gotowali oraz sprzątali warsztat swojej pracy. Na zakończenie konsumowali wspólnie przygotowane specjały.
W dniu 21.02.2015 uczestnicy projektu z Publicznego Gimnazjum nr 2 uczestniczyli w wycieczce do Radomia. Wycieczka podzielona był na 2 etapy. W pierwszym uczniowie obejrzeli w kinie Helios film pt. Pingwiny z Madagaskaru. Oglądając perypetie małych pingwinów uczniowie mieli możliwość poznania ciekawych miejsc na świecie np.Antarktydy, Wenecji, Szanghaju, Nowego Jorku. Oprócz walorów przyrodniczych mogli także poznać zasady prawdziwej przyjaźni i, właściwych relacji międzyosobowych .W drugiej części wycieczki uczniowie poznali parki miejskie w Radomiu pod kątem wypoczynku i rekreacji oraz jako „Zielone płuca” miasta. Szczególnie do gustu przypadła uczniom siłownia w Parku im. T. Kościuszki oraz plac zabaw.

W dniu 09.05.2015 r. uczniowie z publicznego Gimnazjum Nr 2
w Makowcu w ramach zajęć przyrodniczych projektu Wyrównanie szans edukacyjnych.... uczestniczyli w wycieczce do stadniny koni Hubertus. Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się rożnych ciekawostek na temat hodowli koni, ich potrzeb i wymagań. Podpatrywali jakie prace należy wykonywać przy pielęgnacji koni, jak prawidłowo osiodłać konia lub zaprząc do bryczki. Następnie uczniowie mieli możliwość przejazdu bryczką po okolicznych lasach a także siedzieć w siodle. Na zakończenie zajęć wszyscy usiedli wspólnie przy ognisku.